http://blog.center.hu/2010/01/14/kudarcelmenyt-hoz-a-vallalkozas/

 

Olvasom a mai újságokat, szokás szerint este munka után – bár reggel kellene, de valahogy nem tudom rávenni magam, amikor tisztában vagyok a rengeteg napi munkával – szóval este olvasom a napi sajtót és ma találtam egy cikket a Népszabadságban, aminek a címe  feltűnt: “Kudarcélményt hoz a vállalkozás”.

Ráadásul így kezdődik:

Az egész világon a magyarok tartották a legkevésbé alkalmasnak 2009-et arra, hogy vállalkozásba fogjanak: százból csak hárman nyilatkoztak így. Ugyancsak nálunk látnak a legkevesebben (tízből négyen) jó karrierlehetőséget a cégalapításban.


Érdekes írás, statisztikára, megkérdezésre épül. A Global Entrepreneurship Monitor (GEM) nevű cég összesen 180.000, nálunk 2.000 embert kérdezett meg. Winston Churchill jut eszembe a statisztikáról, aki azt mondta “Csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok” – de ma már azt is tudjuk, hogy az idézet nem származhat Churchilltől (http://www.urbanlegends.hu/2010/01/churchill-csak-abban-a-statisztikaban-hiszek-amit-en-magam-hamisitok/). Ennek ellenére azonban úgy emlékszem hatalomra kerülésekor első intézkedéseinek egyike volt az ottani és akkor KSH elnökének lecserélése és saját emberének pozícióba ültetése!

Szóval az eredeti cikk, ami 2.000 magyar ember véleményét foglalja össze érdekes, érdemes elolvasni. Én azonban azon gondolkodtam az 1999-ben elindított vállalkozással a hátam mögött, hogy kudarcélményt hoz-e? A válasz részemről nem, számomra sikerélményt hoz a vállalkozás, ráadásul nem egyet, hanem rendszeresen – így még élvezetesebb. De nem ennyire egyszerű – sikerélményt ad ugyan, de az utóbbi időben többször tartottam előadást néhány egyetemen végzősöknek és mégsem ajánlottam soha jó szívvel senkinek, hogy saját vállalkozást indítson.

Ellenérvem rengeteg van, de két nagyon fontos amit mindig próbálok elmondani, elmesélni: az egyik az adóterhek mértéke, mennyisége és kuszasága (van aki bonyolultnak mondja – de szerintem leginkább túl sok féle és kusza az egész), a másik pedig a “vezetés” nehézsége. Magam sem gondoltam 10-11 évvel ezelőtt, hogy ilyen nehéz és ennyire más, mint ami a végén kiderült. Arról nem beszélve, hogy eltelt talán 5 év is, míg alapigazságokat sikerült megérteni és feltárni. Kevés olyan szakmát tudok mondani, ahol évekig tanulhatsz és még mindig keveset tudsz. 

Továbbá nagyon fontos különbséget kell tenni a vállalkozás és a cég között. A vállalkozás lehet az, amit egy ember magának létrehoz, munkát teremt saját magának, de nem épít céget, nem építi fel a rendszert maga körül. Az első nem olyan izgalmas – ezt szerintem egyáltalán nem érdemes elkezdeni mostanában. Cégépítésbe viszont bármikor kezdhetünk egy megfelelő kiindulópontra (pl. ötletre) alapítva – kitartással sokra vihetjük.

 

Az eredeti cikk itt elolvasható:

http://nol.hu/gazdasag/20100114-kudarcelmenyt_hoz_a_vallalkozas

 

A bejegyzés trackback címe:

https://center.blog.hu/api/trackback/id/tr551673605

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása